0 ₺ ile 1,500,000 ₺

Arama Ayarları
We found 0 results. View results
click to enable zoom
Aranıyor...
We didn't find any results
Haritayı Büyüt
Görüntüle Yol Haritası Uydu Görüntüsü Hibrit Coğrafi Konumum Tam Ekran Önceki Sonraki
Advanced Search

0 ₺ ile 1,500,000 ₺

Arama Ayarları
we found 0 results
Your search results

Amortisman Nedir? Emlak Yatırımında Amortisman Nasıl Kullanılır?

Yazar: Keya Real Estate , Ocak 6, 2020
| 0

Amortisman Nedir? Emlak Yatırımında Amortisman Nasıl Kullanılır?

Emlak sektörü için amortisman kavramı, yatırım dönüş süresini tanımlamakta olup kiraya verilen taşınmazdan elde edilen kira gelirinin ne kadar süre içerisinde taşınmaz bedeline ulaşacağını ölçmekte kullanılır.

21 Şubat 2019 Perşembe 21:00 Muhasebe kavramı olan amortisman, taşınmaz malların yıpranma, aşınma ve eskime payını tanımlar.

Emlak sektörü için ilgili kavram yatırım dönüş süresini tanımlamakta olup kiraya verilen taşınmazdan elde edilen kira gelirinin ne kadar süre içerisinde taşınmaz bedeline ulaşacağını ölçmekte kullanılır. Özellikle kira geliri elde etme amacıyla satın alınan gayrimenkullerde dikkat edilen bu kavram satın alınacak gayrimenkulün fiyatını kıyaslamada sıkça kullanılarak satın alma kararlarını etkilemektedir.

Emlak Yatırımında Amortisman Nasıl Kullanılır?

Emlak sektöründe amortisman değerleme yapılarak satın alınacak gayrimenkul için hesaplı veya pahalı değerlendirmesinde bulunulabilmektedir. Yaygın olarak kira getirisi nedeniyle satın alınacak gayrimenkullerde kullanılan bu değer, ikamet amacıyla satın alınacak konutların karşılaştırılması sürecinde de kullanılmaktadır.

Satın alınacak gayrimenkule ödenen toplam bedelin gayrimenkulden elde edilecek gelirle kaç senede ödeneceği şeklinde yapılan amortisman karşılaştırmasında;

  • Satın alınması planlanan gayrimenkulün muadilleri ile kira getirisinin karşılaştırılması,
  • Elde edilecek aylık bazda kira gelirini yıllığa çevirerek toplam yapılan ödemenin bu rakama bölünmesi İle ilgili süre hesaplanarak çıkan sonuca göre yatırım kararı verilmektedir. Sürenin muadillerine göre uzun çıkması gayrimenkul için istenen fiyatın yüksek olduğuna işaret ederken muadillerinin eşit veya altında hesaplanması halinde fiyatının normal veya düşük olduğu sonucu çıkartılabilir.

Amortisman Nelerden Etkilenir?

Amortisman bedeli mevcut gayrimenkulün muadilleri ile değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirmelerde bazı gayrimenkuller için bu sürenin uzun çıktığı hesaplanabilmektedir.

Geri dönüş süresi hesabında gayrimenkulün lokasyonu belirleyici rol oynamakta olup;

  • Ulaşım imkanları,
  • Sosyal imkanları,
  • Sağlık ve eğitim tesislerine olan mesafesi,
  • Önemli merkezlere olan uzaklığı Verilen sürelerde aynı ölçü ve özelliklere sahip gayrimenkullerde farklı yatırım geri dönüş sürelerinin hesaplanmasına yol açmaktadır.

Amortisman süresi hesaplamasında gayrimenkulün lokasyon özellikleri de dikkat alınmalı ve bu özellikler nedeniyle ileride yaşanabilecek değer ve kira geliri artışı yatırım kararı verilmesi sırasında göz ardı edilmemelidir.

 

Cevapla

Your email address will not be published.

Compare Listings