0 ₺ ile 1,500,000 ₺

Arama Ayarları
We found 0 results. View results
Advanced Search

0 ₺ ile 1,500,000 ₺

Arama Ayarları
we found 0 results
Your search results

Ankara’da Yaşamak İçin Nedenler

Yazar: Bartuğ Eren , Mart 4, 2016
| 0

ANKARA’DA YAŞAM
Ankara Türkiye siyasetinin başkenti, ülkenin kalbi olan büyükşehir. Öğrenci, memur, siyasetçi ve bürokratların yoğun yaşadığı, dünya siyasetçilerinin de sık sık ziyaret ettiği önemli bir dünya başkenti. Tüm bu siyasal yoğunluğun dışında Ankara’yı diğer şehirlerden ayıran pek çok önemli özellik var.

Anadolu’nun Kalbi
Ankara tarihi Tunç Çağı Hatti uygarlığına kadar uzanır. Bunu milattan önce ikinci milenyumda Hitit uygarlığı dönemi, milattan önce onuncu yüzyıldaki Frigya uygarlığı dönemi ve sonrasında sırasıyla Lidyalılar, Farslar, Makedonlar, Galatyalılar, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Selçuklular ve Osmanlı Devleti’ne kadar süren köklü bir tarihe sahiptir. Tüm bu medeniyetlerden günümüze ulaşan pek çok yapı, Ankara’ya tarihi eser yönünden zenginlik katar. Ankara’nın başlıca tarihi eserleri Ankara Kalesi, Gordion Antik Kenti, Augustus Tapınağı, Gavurkale, Julianus Sütunu, Roma Hamamı, Ankara Roma Tiyatrosu ve yakın dönem eseri Anırkabir, görülmeye değer en önemli eserler arasında yer alır.

Müzeler Şehri
Ankara aynı zamanda, Anadolu’nun hafızasını kalbinde saklayan bir müze kenti. Gordion Müzesi ve ören Yeri, Etnografya Müzesi, Çankaya Müze Köşkü, Atatürk Evi Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, MTA Tabiat Tarihi Müzesi, TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, PTT Pul Müzesi ve Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi gibi yüzyıllar öncesine ve yakın tarihe dair pek çok unsur, bu müzelerde sergileniyor.

Tiyatronun Başkenti
Ankara’da siyaset ve tarih iç içe olunca sanat da şehrin kültürel dokusuna işleyen önemli bir unsur oluyor. Ankara özellikle tiyatro alanında oldukça gelişmiş bir şehir. Ankara Devlet Tiyatrosu’na ait Akün, Şinasi ve Cüneyt Gökçer sahneleri, tiyatroya hayat veren en önemli sahneler. Bunların da pek çok özel tiyatro sahnesi de öne çıkıyor.

Park ve Anıtlar

Parklar, Ankara ile özdeşleşir. Kuğulu Park, Seğmenler Parkı, Güvenpark, Gençlik Parkı, Botanik Parkı, Göksu Parkı, Kurtuluş Parkı, Atatürk Orman Çiftliği ve Mogan Gölü gibi pek çok park bulunuyor. Ayrıca Hitit Güneş Kursu Anıtı, Güvenpark Anıtı, Atatürk ve Harbiyeli Anıtı, Eller Anıtı, Zafer Anıtı ve Ulus Cumhuriyet Anıtı gibi meydan ve parklara anlam katan pek çok kıymetli anıt bulunuyor.

Modern Mimari Çeşitliliği
Mimari yapılar, şehirlerin yaşanmışlığını, tarihini ve kültürel derinliğini taşır. Ankara, mimari yapı çeşitliliğiyle ülkenin önemli koleksiyonlarından birine sahiptir. Atakule, Anıtkabir, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Kocatepe Camii, Ankara Palas, Türk Ocağı Binası, Ziraat Bankası Binası, Ankara Garı, Sergi Evi Opera Binası, İnhisarlar (Tekel) Başmüdürlük Binası gibi geçmişin modern mimarilerini temsil eden çok önemli örnekler bulunuyor.

Üniversite Zengini
Üniversiteler, ekol yaratan eğitim sistemleridir. Ankara’nın üniversiteleri birer ekol olmuş, önemli eğitim kurumlarıdır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi gibi ülkenin en köklü ve nitelikli eğitimini veren ve akademisyenlerini barındıran Ankara, Türkiye’nin önemli eğitim şehirlerinden biridir.

Renkli Eğlence Hayatı
Ankara bir AVM cennetidir. Neredeyse her ilçede, devasa alışveriş merkezleri bulmak mümkün. Kızılay, Ankara’nın en işlek caddesi konumundadır. Burada eğlence, kültür-sanat etkinlikleri, farklı konseptlerde kafeterya ve restoranlar bulunur. Ankara’nın eğlenceli ve renkli bir gece hayatı da var. Ayrıca başkent olduğu için dünyanın pek çok ülkesinden ve neredeyse Türkiye’nin tüm illerinden insan çeşitliliğine sahip, kozmopolit bir kent.

Ankara’nın Gözbebeği Çankaya
Ankara’nın en gözde ilçesi Çankaya’dır. Anıtkabir, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Kuğulu Park, Devlet Tiyatro Sahneleri, Atakule, Seğmenler Parkı ve ODTÜ gibi Ankara’nın sembolü olmuş pek çok yapı ve kurum Çankaya’dadır. Çankaya’ya özgü restoranlar, caddeler, parklar ve kafeteryalar, ilçeyi Ankara’nın en güzide yaşam yeri yapıyor. Ayrıca Çankaya, eğitim seviyesi ve yaşam kültürü olarak da Ankara’nın diğer ilçelerinden daha özel bir konuma sahip.

Şüphesiz Ankara’da yaşamak için pek çok sebep var. Ama eğer Ankara’da yaşayacaksanız, Çankaya’da oturarak, konforlu ve kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

Cevapla

Your email address will not be published.

Compare Listings